Spędzasz w Łapszach Niżnych lub w Szlembarku urlop? Przyjechałeś na weekend, a może właśnie kupiłeś wymarzony dom w Leśnej Ostoi lub Oazie Szlembark? Oto lista miejsc, które koniecznie musisz odwiedzić.
Zamek Dunajec. Wznosi się dumnie w Niedzicy nad Zalewem Czorsztyńskim – iście pocztówkowy widok. Twierdza pochodzi z I połowy XIV wieku. Strzegła północnej granicy Węgier i aż do 1945 pozostawała w rękach węgierskich rodów (nawet po I wojnie światowej, gdy zamek znalazł się na terytorium Polski). Zamek Dunajec w ciągu wieków przebudowywano. Dziś można go zwiedzać, najlepiej pod opieką przewodnika, który zna niejedną historię związaną z kilkusetletnią budowlą.
Zakopane. Koniecznie trzeba wybrać się do Stolicy Tatr. Tym bardziej, że od Szlembarku dzieli ją zaledwie 40 km. W Zakopanem każdy znajdzie coś dla siebie – od górskich szlaków po spacer na Gubałówkę i zakupy na słynnych Krupówkach. Niezależnie od pory roku Podhale kusi tym, co ma najlepsze – przyrodą, bazą sportową, góralskim folklorem oraz pyszną kuchnią.
Terma Bania. Znad Zalewu Czorsztyńskiego blisko jest również do Białki Tatrzańskiej, która słynie z basenów termalnych. Do dyspozycji są też m.in. sauny, strefa SPA, całoroczne zjeżdżalnie. Kąpiel w wodach termalnych to czysta przyjemność, pełen relaks, a także zdrowie dzięki mikroelementom takim jak: siarczki, krzemionka, potas, wapń, magnez i żelazo.
Przełom Białki. Ten urokliwy rezerwat znajduje się w bliskim sąsiedztwie Białki Tatrzańskiej. Niesforna rzeka Białka podzieliła ongiś jedną skalną formację na dwie części: Obłazową Skałę i Skałkę Kramnicę, tworząc majestatyczną bramę. Na terenie rezerwatu odkryto ślady prehistorycznego osadnictwa i, jak twierdzą niektórzy, najstarszy znany bumerang (przedmiot został wykonany tysiące lat temu z ciosu mamuta). Kramnica opada stromą ścianą wprost do rzeki – to idealne miejsce dla amatorów wspinaczki.
Zamek Czorsztyn. Współcześnie tworzą go malownicze ruiny. Początki zamku sięgają XIII wieku i wiążą się z osobą Kingi Arpadówny (tej samej, której Wieliczka zawdzięcza sól). Warownia została opasana murami na rozkaz Kazimierza Wielkiego. Zwiedzać można pozostałości zamku średniego i górnego, renesansową basztę Baranowskiego i Zieleniec. Wycieczka do tego pięknego uroczyska to niezapomniana przygoda i wspaniałe widoki na Dunajec, Pieniny oraz Tatry.
Zapora w Niedzicy. Jej budowa zajęła przeszło 20 lat. Ma 56 m wysokości, co czyni ją najwyższą zaporą ziemną w Polsce. Zwiedzanie elektrowni wodnej w Czorsztynie sprawi przyjemność miłośnikom techniki, zaś spacer po zaporze dostarczy przepięknych pejzaży do zdjęć. Zaporę wzniesiono na Dunajcu, tworząc tym samym Jezioro Czorsztyńskie.
Sokolica. Bardzo blisko jest również Sokolica, czyli jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Pienin. To tutaj, tuż pod wierzchołkiem, rośnie bodaj najsłynniejsza w Polsce sosna. Drzewo liczy sobie ponad 500 lat. Niestety w 2018 roku straciło jeden z głównych konarów – został złamany przez śmigłowiec biorący udział w akcji ratowniczej.